Вівторок, 15 листопада, 2022
18:30 – 19:45
Мова лекції: англійська.
Місце проведення: онлайн на платформі Zoom
Реєстрація для участі тут
Семінар з історії міграції УКУ запрошує 15 листопада 2022 р. на відкриту лекцію Марйолейн Шеперс (Католицький університет Левена) «Колоніальні простори прибуття: конголезькі мігранти в Бельгії у 20-му столітті».
Доповідачка – Марйолейн Шеперс – Маржолейн Шеперс – дослідниця історії міграції. Вона здобула ступінь доктора філософії з історії у Брюссельському вільному університеті та Гентському університеті у 2019 році. Її дослідження зосереджені на питаннях приналежності, лімінальності та динаміки включення та виключення, особливо для регіону Північно-Західної Європи з 1800 року до сьогодення. Наразі вона працює в Левенському університеті в Бельгії, де проводить дослідницький проект про траєкторії секс-працівників у регулюванні проституції та міграції протягом ХІХ століття, зосереджуючись на поліцейських архівах міста Антверпен. Вона є редактором Early Modern Low Countries Journal та Journal of Migration History.
Багато дослідників стверджують, що Бельгія не була свідком колоніальної або постколоніальної міграції, як інші європейські колишні імперії. Основний міграційний потік з сучасної Демократичної Республіки Конго (відомої в той час як Заїр) прибув лише з 1990-х років. Конголезькі мігранти прибували до Бельгії як біженці, рятуючись від політичного конфлікту та громадянської війни, і Бельгія прийняла лише обмежену частку мігрантів у порівнянні, наприклад, з Францією. Але обміни мобільністю між бельгійською та конголезькою територіями відбувалися і до 1990-х років, а також у колоніальний період. Конголезька міграція до Бельгії складалася, серед іншого, зі службовців, студентів і моряків, а також людей, які відвідували світові виставки (з трагічними наслідками). Ці міграції, як правило, були пов’язані з колоніальною системою циркуляції і стосувалися, як правило, мігрантів, які перебували на постійному місці проживання або мандрівних мігрантів. З цих та інших причин вони не є настільки дослідженими, як конголезькі міграційні потоки після 1990-х років.
Я пропоную використати підхід просторів прибуття для вивчення конголезької міграції до Бельгії. Просторова перспектива прибуття до метрополії дозволяє зрозуміти лімінальність та управління “колоніальною зустріччю” з боку бельгійської влади та громадянського суспільства. Ця лекція зосереджується на просторі кордону, використовуючи архіви бельгійської поліції у справах іноземців та прикордонної інспекції, а також на місцях проживання, зокрема, на прикладах антверпенського будинку моряків “Amicale des Marins Congolais” (1952-1993) та брюссельського студентського будинку “Maison Africaine” (1960 – теперішній час). У ній обговорюється “закулісна політика” розміщення конголезьких мігрантів, патерналістське і “благородне” ставлення до них, а також зв’язок з колоніальним порядком і спадкоємність колоніальних і расистських ідеологій і стереотипів у метрополії. У цій лекції стверджується, що історія міграції виграє від включення постколоніальної перспективи, яка дозволяє краще зрозуміти специфічні владні відносини у взаємозв’язку груп мігрантів – приймаючих суспільств – суспільств походження, притаманні колоніальній історії.
Семінари з історії міграції співорганізовані кафедрою історії та програмою єврейських студій УКУ за підтримкм Центру урядування та культури в Європі Університету Ст.Галлена.
Для участі обов’язкова реєстрація.